FIS Disciplines
Inside FIS
|
FIS TV
FIS 100
FIS Members
Ski Cross
|
Home
Calendar & Results
Live Results
Athletes
More
Calendar & Results
Filter
Calendar & Results
Calendar & Results Filter
Selection
All Competitions
Results only
Upcoming only
Discipline
All
Cross-Country
Ski Jumping
Nordic Combined
Alpine Skiing
Freestyle
Snowboard
Speed Skiing
Grass Skiing
Telemark
Masters
Para Cross-Country
Para Alpine Skiing
Para Snowboard
Para Biathlon
Para Nordic
Season
All
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Category
All
Olympic Winter Games
World Championships
World Cup
FIS Junior World Championships
Youth Olympic Winter Games
Asian Cup
Asian Cup Premium
Australian New Zealand Cup
Australian New Zealand Cup Premium
European Cup
Nor-Am Cup
Nor-Am Cup Premium
South American Cup
South American Cup Premium
Universiade
Asian Winter Games
European Cup Premium
European Youth Olympic Festival
FIS
Junior
National Championships
University
Qualification
Para Events
Open
National Junior Championships
Children
Masters
Gender
All
Women
Men
Events
Select an event
Parallel Giant Slalom
Parallel Slalom
Giant Slalom
Slalom
Snowboard Cross
Halfpipe
Big Air
Slopestyle
Snowboard Cross Team
Parallel Team
Place
Date
Codex
Nation
Search
Search
Remember my selection
All season 2019
July 2018
August 2018
September 2018
October 2018
November 2018
December 2018
January 2019
February 2019
March 2019
April 2019
May 2019
June 2019
X-2019
Status
Date
Place
Place, Category, Event
NSA
Disc.
Category & Event
Gender
Disc.
Gender
D
P
C
C
21-22 Nov 2018
Landgraaf
FIS • EC
4xSS
Landgraaf
Landgraaf
NED
SB
FIS • EC
4xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
28-29 Nov 2018
Pitztal
EC
4xSBX
Pitztal
Pitztal
AUT
SB
EC
4xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
22-23 Dec 2018
Hochfügen
EC
4xPGS
Hochfügen
Hochfügen
GER
SB
EC
4xPGS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
10-11 Jan 2019
Bad Gastein
EC
4xPSL
Bad Gastein
Bad Gastein
AUT
SB
EC
4xPSL
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
12-13 Jan 2019
Puy St. Vincent
JUN • EC
8xSBX
Puy St. Vincent
Puy St. Vincent
FRA
SB
JUN • EC
8xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
16-17 Jan 2019
Kreischberg
EC
2xBA 2xSS
Kreischberg
Kreischberg
AUT
SB
EC
2xBA 2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
19-20 Jan 2019
Grasgehren
EC
4xSBX
Grasgehren
Grasgehren
GER
SB
EC
4xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
21-23 Jan 2019
Font Romeu
EC
2xBA 2xSS
Font Romeu
Font Romeu
FRA
SB
EC
2xBA 2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
25-26 Jan 2019
Vars
EC
2xBA 2xSS
Vars
Vars
FRA
SB
EC
2xBA 2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
26-27 Jan 2019
Lachtal
EC
4xPGS
Lachtal
Lachtal
AUT
SB
EC
4xPGS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
29-30 Jan 2019
Val Thorens
EC
4xSBX
Val Thorens
Val Thorens
FRA
SB
EC
4xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
31 Jan-
01 Feb 2019
Monte Bondone
EC
4xSS
Monte Bondone
Monte Bondone
ITA
SB
EC
4xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
02-03 Feb 2019
Sarajevo
EC
4xBA
Sarajevo
Sarajevo
BIH
SB
EC
4xBA
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
06-07 Feb 2019
Dolni Morava
EC
4xSBX
Dolni Morava
Dolni Morava
CZE
SB
EC
4xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
07-08 Feb 2019
Kopaonik
EC
4xBA
Kopaonik
Kopaonik
SRB
SB
EC
4xBA
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
09-10 Feb 2019
Crans Montana
EC • FIS
2xHP 2xSS
Crans Montana
Crans Montana
SUI
SB
EC • FIS
2xHP 2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
09-10 Feb 2019
Lenzerheide
EC
4xPSL
Lenzerheide
Lenzerheide
SUI
SB
EC
4xPSL
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
15-16 Feb 2019
Kotelnica Bialczanska
EC
2xBA
Kotelnica Bialczanska
Kotelnica Bialczanska
POL
SB
EC
2xBA
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
22-23 Feb 2019
Davos
FIS • EC
2xHP 2xBA
Davos
Davos
SUI
SB
FIS • EC
2xHP 2xBA
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
26-27 Feb 2019
Götschen
EC
4xBA
Götschen
Götschen
GER
SB
EC
4xBA
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
02-03 Mar 2019
Davos
EC
2xPSL 2xPGS
Davos
Davos
SUI
SB
EC
2xPSL 2xPGS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
08-10 Mar 2019
Gudauri
EC • FIS
6xSBX
Gudauri
Gudauri
GEO
SB
EC • FIS
6xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
10-16 Mar 2019
Sunny Valley
EC • FIS • NC
8xSBX
Sunny Valley
Sunny Valley
RUS
SB
EC • FIS • NC
8xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
15-17 Mar 2019
Kuehtai
EC
2xHP 2xBA
Kuehtai
Kuehtai
AUT
SB
EC
2xHP 2xBA
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
16 Mar 2019
Pec pod Snezkou
EC
2xSS
Pec pod Snezkou
Pec pod Snezkou
CZE
SB
EC
2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
16-17 Mar 2019
Rogla
EC
4xPGS
Rogla
Rogla
SLO
SB
EC
4xPGS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
18-19 Mar 2019
Jasna
EC
4xSS
Jasna
Jasna
SVK
SB
EC
4xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
21-24 Mar 2019
Laax
EC
2xHP 2xSS
Laax
Laax
SUI
SB
EC
2xHP 2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
22-24 Mar 2019
Lenk
EC • NC
6xSBX
Lenk
Lenk
SUI
SB
EC • NC
6xSBX
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
26-28 Mar 2019
Sochi
EC
2xBA 2xSS
Sochi
Sochi
RUS
SB
EC
2xBA 2xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
28-29 Mar 2019
Livigno
EC
4xSS
Livigno
Livigno
ITA
SB
EC
4xSS
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
06-07 Apr 2019
Racines
EC
4xPSL
Racines
Racines
ITA
SB
EC
4xPSL
SB
W
M
W
M
D
P
C
C
10-14 Apr 2019
Silvaplana
EC
2xBA 2xSS
Silvaplana
Silvaplana
SUI
SB
EC
2xBA 2xSS
SB
W
M
W
M
Selected calendar (ICS [iCal] format)
Download
or
Copy and past this link (ISC file) in your calendar to stay updated:
Copy URL