official results
Rank
Athlete
Nation
Time
FIS Points
1
HELLERUD Espen
NOR
1:39.89
20.75
2
KOLLE Arnt Georg
NOR
+0.84
25.54
3
MOERCH Mads
NOR
+1.84
31.25
4
HANSSON Martin
SWE
+2.24
33.53
5
THIBAULT Gabriel
CAN
+2.95
37.58
6
BRUGGE Jesper
SWE
+3.15
38.72
7
JARVI Juha
FIN
+3.65
41.58
8
SIVERTSEN Kenneth
NOR
+3.71
41.92
9
WIGGERUD Anders
SWE
+3.86
42.78
10
LINDGREN Jonas
SWE
+4.61
47.06
11
SOKNES Stein
NOR
+4.73
47.74
12
JEVARD Ronny
NOR
+5.07
49.68
13
LIND Peter
SWE
+5.15
50.14
14
NIELSEN Rune
NOR
+5.36
51.34
15
GUNNARSSON Arnor
ISL
+6.51
57.90
16
FORSYTH Ryan
CAN
+6.64
58.64
17
UOTILA Sami
FIN
+6.80
59.55
18
SOEGAARD Torbjoern
NOR
+7.42
63.09
19
LUYTKIS Fredrik
NOR
+7.86
65.60
20
ZACKRISSON Kaj
SWE
+8.13
67.14
21
PALANDER Kalle
FIN
+8.24
67.77
22
MARKSTEN Joakim
NOR
+8.41
68.74
23
BERGENDAHL Charlie
SWE
+8.47
69.08
24
PERS Tomas
SWE
+9.03
72.28
25
KARLSEN Truls Ove
NOR
+9.18
73.13
26
KJERLAND Morten
NOR
+10.12
78.50
27
NESSEM Joakim
NOR
+10.47
80.49
28
GAARDER Asle R.
NOR
+10.59
81.18
29
VIK HANSEN Lars Birger
NOR
+11.26
85.00
30
HARRANG Odd
NOR
+11.74
87.74
31
HAGAEIE Rune
NOR
+11.98
89.11
32
STEEN Fredrik
NOR
+12.20
90.37
33
KRAGE Kim
NOR
+12.28
90.82
34
EISERBECK Niko
GER
+12.75
93.51
35
ERIKSEN Stian Hauge
NOR
+13.07
95.33
36
BERGSTROEM Marius
NOR
+14.09
101.15
37
OTTAR Aslak
NOR
+14.45
103.21
38
THORVIK Leif Kristian
NOR
+14.96
106.12
39
SIMONSEN Stian
NOR
+15.47
109.03
40
STUBSRUD Andreas
NOR
+16.03
112.22
41
FURSETH Knut Arne
NOR
+16.08
112.51
42
SPITEN Gard
NOR
+16.10
112.62
43
FURSETH Ola Andre
NOR
+16.50
114.90
44
SCHICHT Joakim
NOR
+16.75
116.33
45
LIOEEN Jim Tore
NOR
+17.27
119.30
46
KJAEMPERUD Jarl Rune
NOR
+17.31
119.53
47
JOKINEN Anssi
FIN
+17.52
120.72
48
ASPLUND Mattias
SWE
+18.06
123.81
49
BJOERGE Lars
NOR
+19.08
129.63
50
BJOERHOVDE Ole Stig
NOR
+21.64
144.23
51
BARKNES Brede
NOR
+22.09
146.80
52
BUVARP Kristian
NOR
+22.33
148.17
53
ILYES Istvan
DEN
+23.59
155.36
54
BERGSTROEM Sebastian
NOR
+24.31
159.47
55
MIKKELSEN Alv Christian
NOR
+28.36
182.58
56
CHRISTENSEN Martin
NOR
+32.25
204.78
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ARNESEN Espen
NOR
BERE Elling
NOR
BEZSMELNIZIN Vasilij
RUS
BJOERK Tobias
FIN
BJORNSSON Kristinn
ISL
BRANTE Goeran
SWE
BROLENIUS Johan
SWE
ELVESTAD Sondre
NOR
FILISCHKIN Andrej
RUS
FOLGE Endre Grobstok
NOR
FOSSHEIM Jan Erik
NOR
FOSSLAND Kai Are
NOR
FURUSETH Eivind
NOR
GAUSTAD Asle
NOR
GROENVOLD Audun
NOR
GROETTE Geir
NOR
JACOBSEN Trym Nordstrand
NOR
KNUTSEN Elias Tore
NOR
KUZMIN Mikhail
RUS
KVAALE Eivind
NOR
LABAND Charlie
SWE
LEONSEN Morten
NOR
LILJEQVIST Sverre
SWE
LINDBLAD Bo
DEN
MATHISEN Knut
NOR
MELAND Sindre
NOR
MOA PEDERSEN Johnnie
DEN
MOLTUDAL Stian Aam
NOR
MORTENSEN Bjoern Andre
NOR
MUELLER Johan
NOR
MYRSTAD Andreas
NOR
OESTBY Rune Andre
NOR
OEYO Eirik
NOR
OLSEN Trond
NOR
OUGHTRED Ryan
CAN
RASMUSSEN Jeppe
DEN
RASMUSSEN Joachim
NOR
RINTZA Anders
DEN
RYSTE Claus Johan
NOR
SAINIO Samuli
FIN
SKULSTAD Lars Julius
NOR
SOLBAKKEN Bjarne
NOR
TAKEI Hironobu
JPN
TANGSETH Jaocim
NOR
THORSTEINSSON Vilhelm
ISL
THORSTENSEN Rolf Petter
NOR
WROLL EVENSEN Axel
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run