official results
Rank
Athlete
Nation
Time
FIS Points
1
BJORNSSON Kristinn
ISL
1:42.46
19.21
2
NIELSEN Rune
NOR
+0.35
21.12
3
LARSSON Markus
SWE
+0.49
21.89
4
LENNE Jonas
SWE
+1.36
26.64
5
BERGENDAHL Charlie
SWE
+1.40
26.86
6
KANGAS Mattias
SWE
+2.30
31.78
7
NAEAES Nicklas
SWE
+2.91
35.11
8
WITTUSEN William
NOR
+3.29
37.19
9
SJOEGREN Daniel
SWE
+3.46
38.12
10
ESPING Fredrik
SWE
+3.51
38.39
11
BYSTROV Mikhael
RUS
+3.95
40.80
12
STEEN Fredrik
NOR
+4.05
41.35
13
KARLSEN Truls Ove
NOR
+4.73
45.06
14
SOLBAKKEN Bjarne
NOR
+4.79
45.39
15
WROLL EVENSEN Axel
NOR
+6.14
52.77
16
OTTAR Aslak
NOR
+6.41
54.24
17
TOFTHAGEN Erik
NOR
+6.72
55.94
18
JACOBSEN Trym Nordstrand
NOR
+7.32
59.22
19
ASPELIN Johan
SWE
+7.62
60.86
20
HARDENBERG Arne
DEN
+7.64
60.97
21
SHURAVLIOV Grigori
RUS
+7.66
61.08
22
BRYNJOLFSSON Sveinn
ISL
+8.10
63.48
23
VIK HANSEN Lars Birger
NOR
+8.54
65.89
24
JENSEN Halvard
NOR
+8.83
67.47
25
DAMSTUEN Andreas
NOR
+9.30
70.04
26
BREVIK Morten
NOR
+9.89
73.26
27
KNIGHT Splinter
USA
+10.12
74.52
28
RASMUSSEN Joachim
NOR
+10.70
77.69
29
SPITEN Gard
NOR
+11.14
80.10
30
SANDE Trygve
NOR
+11.89
84.20
31
UTKIN Alexandr
RUS
+12.80
89.17
32
LOEVAAS Erik
NOR
+13.36
92.23
33
FAGERHUS Kristian
NOR
+13.65
93.81
34
MOESGAARD Jacob
DEN
+14.73
99.72
35
TCHOUIKO Ivan
UKR
+14.95
100.92
36
ISTAD Svein Andreas
NOR
+15.05
101.47
37
SKRIABIN Nikolay
UKR
+15.06
101.52
38
SOLSRUD Atle
NOR
+15.20
102.29
39
ZAHROBSKY Petr
CZE
+15.69
104.96
40
LARSEN Marius Hagen
NOR
+16.90
111.58
41
FLAGET Erlend
NOR
+17.31
113.82
42
STRISIK Yri
UKR
+17.57
115.24
43
MARKEGAARD Daniel
NOR
+17.72
116.06
44
NILSEN Andreas
NOR
+18.16
118.46
45
HOFF Joakim
NOR
+18.46
120.10
46
FIEDLER Jan
CZE
+19.34
124.91
47
REINERTSEN Harald
NOR
+19.43
125.41
48
HUSBY Anders
NOR
+21.81
138.41
49
JACOBSEN Truls N
NOR
+23.23
146.17
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ARNESEN Espen
NOR
BJOERGE Lars
NOR
BJOERK Tobias
FIN
CHRISTENSEN Mads
DEN
DANIELSSON Olle
SWE
DAVIK Martin
NOR
ERIKSEN Stian Hauge
NOR
ERIKSSON Mattias
SWE
FABIAK Taras
UKR
FADNES Espen
NOR
FOSSHEIM Jan Erik
NOR
FURSETH Knut Arne
NOR
GRINDE Christopher
NOR
GUBSKI Denis
RUS
HALL Oliver
GBR
HALL Simon
GBR
HEIE Gregard
NOR
HEIKKALA Petri
FIN
JARNESS Vegard
NOR
JARVI Juha
FIN
MIDDELTON Lars
NOR
MUELLER Johan
NOR
NAKAZAWA Akira
JPN
NORD Joakim
SWE
NYSAETER Oeyvind
NOR
PALANDER Kalle
FIN
RAASTAD Olav
NOR
SEM Eirik
NOR
SIGURPALSSON Gauti
ISL
SOKNES Stein
NOR
STRAND Stein Kristian
NOR
THORVIK Leif Kristian
NOR
UOTILA Sami
FIN
WOGSTED Lars Erik
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run