official results
Rank
Athlete
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HOERL Wolfgang
AUT
1:54.33
6.00
2
PALONIEMI Santeri
FIN
+0.20
7.08
3
HARGIN Mattias
SWE
+0.42
8.28
4
KRYZL Krystof
CZE
+0.61
9.31
5
SASAKI Akira
JPN
+1.20
12.51
6
AERNI Luca
SUI
+1.34
13.27
7
RYDING David
GBR
+1.50
14.13
8
MUFFAT JEANDET Victor
FRA
+1.52
14.24
9
LAHDENPERAE Anton
SWE
+1.62
14.79
10
THEOLIER Steven
FRA
+1.71
15.27
11
SCHMIDIGER Reto
SUI
+1.73
15.38
12
LINDH Calle
SWE
+1.86
16.09
13
RIVAS Gabriel
FRA
+2.25
18.20
14
KHOROSHILOV Alexander
RUS
+2.30
18.47
14
BERTHOLD Frederic
AUT
+2.30
18.47
16
TONETTI Riccardo
ITA
+2.35
18.74
17
SAXVALL Per
SWE
+2.44
19.23
18
STEHLE Dominik
GER
+2.55
19.83
19
SAMSAL Dalibor
CRO
+2.78
21.08
20
KUERNER Miha
SLO
+2.89
21.67
21
TREJBAL Filip
CZE
+2.92
21.83
22
WIESER Manuel
AUT
+3.11
22.87
23
ZENHAEUSERN Ramon
SUI
+3.32
24.00
24
RONCI Giordano
ITA
+4.25
29.05
25
KETTERER David
GER
+4.40
29.86
26
KRISTOFFERSEN Henrik
NOR
+4.67
31.32
27
ANKENY Michael
USA
+4.86
32.36
28
TISSOT Maxime
FRA
+5.66
36.69
29
BJERTNESS Endre
NOR
+5.71
36.96
30
BISCHOF Martin
AUT
+5.94
38.21
31
CAVIEZEL Gino
SUI
+6.14
39.30
32
OBERT Anthony
FRA
+6.18
39.51
33
VIDOVIC Matej
CRO
+6.74
42.55
34
ISHII Tomoya
JPN
+7.81
48.35
35
BONVIN Anthony
SUI
+8.66
52.96
36
PIETILAE HOLMNER Johan
SWE
+8.84
53.94
37
BONER Sandro
SUI
+9.39
56.92
38
VAN DEN BROECKE Dries
BEL
+11.64
69.12
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
SETTE Daniele
SUI
ROCAMORA Pol
ESP
SARRAZIN Cyprien
FRA
NOVIKOV Vladislav
RUS
BOSCA Guglielmo
ITA
BACHER Fabian
ITA
REYMOND Marco
SUI
WINKELHORST Steffan
NED
ZURBRIGGEN Pirmin
SUI
ZINGERLE Alex
ITA
HOFER Alex
ITA
BARUFFALDI Stefano
ITA
ANDRIENKO Aleksander
RUS
FRANCESCHETTI Pietro
ITA
STRASSER Linus
GER
ROCHAT Marc
SUI
GRAND Guillaume
FRA
STEIMLE Simon
SUI
MUELLER Joel
SUI
TORSTI Samu
FIN
GASPOZ Vincent
SUI
KILDE Aleksander Aamodt
NOR
HOLZMANN Sebastian
GER
ZURBRIGGEN Elia
SUI
BOSCA Giulio
ITA
MATT Michael
AUT
GASSNER Philipp
GER
JOHANSEN Ola Buer
NOR
ROLLAND Mathias
FRA
KELLEY Robby
USA
YULE Daniel
SUI
MALMSTROM Victor
FIN
JAZBEC Patrick
SLO
NOESIG Christoph
AUT
MOLLIN Bart
BEL
MLINSEK Filip
SLO
TIPPELREITHER Matthias
AUT
PERAUDO Adam
ITA
LYSDAHL Espen
NOR
GREGORAK Will
USA
OHKOSHI Ryunosuke
JPN
BRENNSTEINER Stefan
AUT
PLACE Francois
FRA
MAYTAKOV Sergei
RUS
SOLEVAAG Sebastian-Foss
NOR
JOHANSEN Truls
NOR
FELLER Manuel
AUT
Did not start 1st run