official results
Rank
Athlete
Nation
Time
FIS Points
1
FEINESTAM Alexander
SWE
1:36.26
14.04
2
LINDNER Gustav
SWE
+0.49
16.89
3
KLINTBERG Per
SWE
+1.39
22.13
4
LIND Peter
SWE
+1.43
22.36
5
ENGLUND Emil
SWE
+1.92
25.21
6
LUNDBERG Staffan
SWE
+2.08
26.14
7
KOHO-IIPPONEN Sampsa
FIN
+2.30
27.42
8
LAITINEN Jussi
FIN
+3.52
34.52
9
LEWEN Lars
SWE
+3.57
34.81
10
OLLIKKA Toni
FIN
+4.09
37.83
11
PIRSKANEN Tero
FIN
+5.35
45.16
12
FREDRIKSSON Jonas
SWE
+5.48
45.92
13
SELANDER Bjoern
SWE
+5.91
48.42
14
WESTLING Mathias
SWE
+6.31
50.75
15
HINKKANEN Olli-Pekka
FIN
+6.35
50.98
16
BYLUND Per
SWE
+6.73
53.19
17
PIETILAE Vesa
FIN
+7.74
59.07
18
ALMGREN Martin
SWE
+8.15
61.45
19
NILSSON Anders
SWE
+8.48
63.37
20
ASPLUND Mattias
SWE
+9.95
71.92
21
VAINIO Juhani
FIN
+9.99
72.16
22
JANNERSTAD Daniel
SWE
+10.20
73.38
23
OEH Michael
SWE
+10.44
74.78
24
LINDQVIST Marcus
SWE
+10.77
76.70
25
LINDSTROEM Morgan
SWE
+10.86
77.22
26
NISKANEN Jaakko
FIN
+11.07
78.44
27
NAESMAN Markus
SWE
+11.44
80.59
28
VIRRANNIEMI Mikko
FIN
+11.96
83.62
29
NORDVALL Niklas
SWE
+12.46
86.53
30
THOREN Per Anders
SWE
+12.59
87.28
31
ANDERSSON Marcus
SWE
+13.25
91.12
32
NOEJD Mikael
SWE
+14.66
99.33
33
GUSTAFSSON Daniel I
SWE
+15.10
101.89
34
TUOMALA Jaakko
FIN
+15.60
104.79
35
AUTERE Tuomas
FIN
+15.90
106.54
36
LEWENHAUPT Magnus
SWE
+16.37
109.27
37
JOHANSSON Fredrik
SWE
+16.86
112.12
38
SKOGLUND Jacob
SWE
+17.68
116.89
39
TJERNSTROEM Mattias
SWE
+18.19
119.86
40
KEJONEN Erik
SWE
+21.43
138.71
41
MAGNUSSON Johan
SWE
+50.42
307.36
Did not finish 2nd run
AAHLQVIST Jonas
SWE
AATSINKI Ari
FIN
AULANKO Juuso
FIN
DAHL Tomi
FIN
ENGSTROEM Andreas
SWE
GRANGERT Gustav
SWE
GRANGERT Oskar
SWE
HAUKKALA Juha
FIN
HOLMSTROEM Anders
SWE
JOHANSSON Andreas
SWE
JOKINEN Anssi
FIN
KOJO Sampo
FIN
PULKKINEN Pekka
FIN
SEEM Ola
NOR
SENBOM Markus
SWE
STEINWALL Fredrik
SWE
STOEVLEBAEK Krister
DEN
SUNDBERG Marc
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSSON David J.
SWE
ANDERSSON Martin I
SWE
ANDERSSON Mattias
SWE
BENGTSSON Joar
SWE
BOTHELIUS Dennis
SWE
BRENTER Rasmus
SWE
CARLSSON Mikael
SWE
DALESTEDT Karl-Oskar
SWE
EKSTROEM Johan
SWE
ERIKSSON Magnus
SWE
FORSBERG Tony
SWE
GUSTAVSSON Daniel Il
SWE
HAAKANSTA Andreas
SWE
HALLIN Herman
SWE
HANSSON Tobias
SWE
HEDEBY Peder
SWE
ISAXON Emanuel
SWE
KAINULAINEN Ville
FIN
KJOELMOEN Krister
NOR
LEINO Jukka
FIN
MARCUSSON Jens
SWE
MICKELSSON Fredrik
SWE
NAESLUND Joergen
SWE
NORDSTROEM Martin
SWE
NYLANDER Marcus
SWE
OLSSON Christian
SWE
PERSSON Bjoern
SWE
ROENNMARK Per
SWE
SAERKKIMUKKA Torbjoern
SWE
STANGE Jonas
SWE
TOEMMERAAS Tor Stian
NOR
VIIRRET Tommi
FIN
VILPPUNEN Topi
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run