official results
Rank
Athlete
Nation
Time
FIS Points
1
BRUGGE Jesper
SWE
1:26.75
1.42
2
DIMIER Yves
FRA
+0.08
1.95
3
AMIEZ Sebastien
FRA
+0.23
2.93
4
LADSTATTER Konrad Kurt
ITA
+0.31
3.46
5
MARILA Mika
FIN
+0.42
4.18
5
BAUER Bernhard
GER
+0.42
4.18
7
STIANSEN Tom
NOR
+0.55
5.03
8
DE CRIGNIS Fabio
ITA
+0.61
5.43
9
HANSSON Martin
SWE
+0.77
6.48
10
SIMOND Francois
FRA
+0.83
6.87
11
ZINSLI Andrea
SUI
+0.95
7.66
12
PUENTENER Leo
SUI
+1.07
8.45
13
STANGASSINGER Thomas
AUT
+1.61
12.00
14
VOGL Alois
GER
+2.06
14.96
15
JOVAN Matej
SLO
+2.07
15.02
16
ANDERSSON Anders
SWE
+2.38
17.06
17
MLEKUZ Rene
SLO
+2.60
18.50
18
ANCENAY Max
FRA
+2.83
20.01
19
KLEINLERCHER Manfred
AUT
+3.06
21.53
20
STRAND NILSEN Harald Chr.
NOR
+3.27
22.91
21
BERGAMELLI Sergio
ITA
+3.30
23.10
22
CHENAL Joel
FRA
+3.38
23.63
23
STAUB Patrick
SUI
+3.39
23.69
24
ALBRECHT Kilian
AUT
+3.65
25.40
25
SCHILCHEGGER Heinz
AUT
+4.38
30.20
26
BURAAS Hans-Petter
NOR
+4.48
30.86
27
KNIGHT Chip
USA
+4.97
34.08
28
PIBER Ales
SLO
+6.21
42.22
29
SEER Florian
AUT
+6.42
43.60
30
GRUENENFELDER Juerg
SUI
+7.20
48.73
31
GANDELLI Omar
ITA
+8.36
56.35
32
KOSTELIC Ivica
CRO
+12.23
81.78
Did not finish 2nd run
GRUBELNIK Drago
SLO
BROLENIUS Johan
SWE
ESCODA Gerard
AND
CASTELLANO Christian
ITA
GARCIA MARTINEZ Ovidio M.
ESP
STAMPFER Ronald
AUT
MAZAGG Peter
ITA
KARRER Urs
SUI
WALLNER Johan
SWE
TESCARI Fabrizio
ITA
ERTL Andreas
GER
VRHOVNIK Matjaz
SLO
TURREL Yannick
FRA
EBERLE Markus
GER
PLASCHY Didier
SUI
GRILC Gregor
SLO
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SCHNITZENBAUMER Sven
GER
RIEDER Arnold
ITA
SAETER Aane
NOR
ROCCA Giorgio
ITA
MALCZEWSKI Jakub
POL
SPEISER Gerhard
GER
SZAFRANSKI Marcin
POL
THOENI Dietmar
AUT
TORPE Are
NOR
URAKI Kenta
JPN
VICQUERY Simone
ITA
VIGANO` Mirko
ITA
VIOLON Pierre
FRA
WEISS Angelo
ITA
WYSSEN Koebi
SUI
ZUBEK Robert
POL
KIENER Bernhard
SUI
ALCUBIERRE ROCA Jorgi
ESP
BERGAMELLI Giancarlo
ITA
BERGAMELLI Thomas
ITA
DE COSTA David
SLO
ERICSSON Andreas
SWE
FOSSLAND Kai Are
NOR
GIRARDI Walter
ITA
GRAVIER Richard
FRA
GREBER Gerhard
AUT
GRIGOLETTO Gianluca
ITA
HELLMAN Tobias
SWE
HIRASAWA Gaku
JPN
ITO Hideaki
JPN
JARVI Juha
FIN
PUTZER Philipp
ITA
KOLLE Arnt Georg
NOR
KUDO Masami
JPN
LOEDLER Thomas
CRO
MAST Gunther
GER
MINAGAWA Kentaro
JPN
NANA Matteo
ITA
OESTBY Rune Andre
NOR
PAGE Kevin
FRA
PALANDER Kalle
FIN
POLIG Christian
ITA
POOL Thomas
SUI
PROSCH Alexander
ITA
Did not start 1st run