official results
Rank
Athlete
Nation
Time
FIS Points
1
BJORNSSON Kristinn
ISL
1:39.40
19.49
2
NIELSEN Rune
NOR
+0.14
20.28
3
JARVI Juha
FIN
+0.46
22.08
4
LENNE Jonas
SWE
+1.23
26.42
5
NAEAES Nicklas
SWE
+1.95
30.48
6
SJOEGREN Daniel
SWE
+2.45
33.29
7
UOTILA Sami
FIN
+2.85
35.55
8
BYLIN Ville
SWE
+3.07
36.79
9
STEEN Fredrik
NOR
+3.35
38.36
10
ABERSTEN Paer
SWE
+3.53
39.38
11
BYSTROV Mikhael
RUS
+4.42
44.39
11
ESPING Fredrik
SWE
+4.42
44.39
13
STRAND Stein Kristian
NOR
+4.70
45.97
14
DAVIK Martin
NOR
+4.81
46.59
15
GRINDE Christopher
NOR
+5.13
48.39
16
BJOERK Tobias
FIN
+6.67
57.07
17
WROLL EVENSEN Axel
NOR
+6.69
57.18
18
HJELSETH Karsten
NOR
+7.19
60.00
19
HALL Oliver
GBR
+7.85
63.72
20
SUGROBOV Alexei
RUS
+8.15
65.41
21
BREVIK Morten
NOR
+9.30
71.88
22
WOGSTED Lars Erik
NOR
+9.61
73.63
23
NAKAZAWA Akira
JPN
+10.01
75.88
24
FROST Johan
SWE
+10.19
76.90
25
TOFTHAGEN Erik
NOR
+10.47
78.48
26
FOSSHEIM Jan Erik
NOR
+11.42
83.83
27
HEIE Gregard
NOR
+11.75
85.69
28
SEM Eirik
NOR
+12.45
89.63
29
SPITEN Gard
NOR
+12.69
90.98
30
UTKIN Alexandr
RUS
+12.92
92.28
31
FOMITSCHEV Alexander
RUS
+13.07
93.12
32
SEBOR Richard
CZE
+13.28
94.31
33
JEISTAD Stian
NOR
+13.47
95.38
34
NYSAETER Oeyvind
NOR
+13.77
97.07
35
SKRIABIN Nikolay
UKR
+14.79
102.81
36
ZAHROBSKY Petr
CZE
+15.66
107.72
37
LOEVAAS Erik
NOR
+15.87
108.90
38
TCHOUIKO Ivan
UKR
+16.27
111.15
39
JARNESS Vegard
NOR
+16.59
112.95
40
REINERTSEN Harald
NOR
+17.26
116.73
41
FLAGET Erlend
NOR
+17.45
117.80
42
SIGURPALSSON Gauti
ISL
+19.07
126.93
43
CHRISTENSEN Mads
DEN
+29.14
183.66
44
FOSSUM Anders
NOR
+42.42
258.48
45
AASTERUD Per Kristian
NOR
+58.03
346.42
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ARNESEN Espen
NOR
ASPELIN Johan
SWE
BERGENDAHL Charlie
SWE
BJOERGE Lars
NOR
BRYNJOLFSSON Sveinn
ISL
DAASVATN Andreas
NOR
DAMSTUEN Andreas
NOR
DANIELSSON Olle
SWE
EISERBECK Niko
GER
ERIKSEN Stian Hauge
NOR
ERIKSSON Mattias
SWE
EVENSEN Henrik
NOR
FABIAK Taras
UKR
FAGERHUS Kristian
NOR
FIEDLER Jan
CZE
GUBSKI Denis
RUS
GUNNARSSON Arnor
ISL
HALL Simon
GBR
HAMMARBERG Bo
SWE
HARALDSSON Johann F.
ISL
HARDENBERG Arne
DEN
HEIKKALA Petri
FIN
HUSBY Anders
NOR
ISTAD Svein Andreas
NOR
JACOBSEN Trym Nordstrand
NOR
KANGAS Mattias
SWE
KARLSEN Truls Ove
NOR
KNIGHT Splinter
USA
LARSSON Markus
SWE
MARKEGAARD Daniel
NOR
MOESGAARD Jacob
DEN
MUELLER Johan
NOR
NORD Joakim
SWE
OLSSON Pierre
SWE
OTTAR Aslak
NOR
RASMUSSEN Joachim
NOR
SANDE Trygve
NOR
SOKNES Stein
NOR
SOLBAKKEN Bjarne
NOR
SOLSRUD Atle
NOR
THORVIK Leif Kristian
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run