official results
Rank
Athlete
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PUENCHERA Jessica
SUI
1:38.32
16.68
2
BERTHOD Pascale
SUI
+0.12
17.41
3
HATERMA Noora
FIN
+0.52
19.85
4
ABDERHALDEN Marianne
SUI
+0.93
22.36
5
GMUER Miriam
SUI
+1.17
23.82
6
FUHRER Kathrin
SUI
+1.47
25.65
7
FEIERABEND Denise
SUI
+1.69
26.99
8
BULFONI Nicole
SUI
+1.72
27.18
9
LORETZ Nadja
SUI
+1.73
27.24
10
VOLKEN Eliane
SUI
+2.67
32.97
11
METRAILLER Javine
SUI
+3.24
36.45
12
HESS Cornelia
SUI
+4.68
45.24
13
BERGAMIN Luana
SUI
+4.89
46.52
13
MIESCHER Simone
SUI
+4.89
46.52
15
BRIKER Karin
SUI
+5.32
49.15
16
CAVIEZEL Sandra
SUI
+5.33
49.21
17
JOEHR Christine
SUI
+5.35
49.33
18
SPRING Lisa
SUI
+5.43
49.82
19
SINGENBERGER Marina
SUI
+5.60
50.85
20
WYSS Pamela
SUI
+5.71
51.53
21
OREILLER Aimee
SUI
+5.88
52.56
22
LAREIDA Maya
SUI
+6.60
56.96
23
CAMINADA Martina
SUI
+6.99
59.34
24
FLUETSCH Stefanie
SUI
+7.40
61.84
25
HANGL Celina
SUI
+8.91
71.05
26
REINDL Sabine
SUI
+9.12
72.34
27
PRINZ Marion
SUI
+9.48
74.53
28
KAECH Sibyl-Maria
SUI
+9.52
74.78
29
BRILLAT Dania
SUI
+9.68
75.75
30
BRAEM Gabi
SUI
+9.91
77.16
31
HORRER Steffi
SUI
+10.05
78.01
32
FUCHS Daniela
SUI
+10.17
78.74
33
LAREIDA Lucrezia
SUI
+10.25
79.23
34
FLUETSCH Vrena
SUI
+11.04
84.05
35
GEBERT Martina
SUI
+11.35
85.94
36
MUELLER Rina
SUI
+11.62
87.59
37
SCHWAB Laura
SUI
+12.46
92.72
38
HANGL Jacqueline
SUI
+12.83
94.98
39
PETER Andrea
SUI
+13.14
96.87
40
NYFFENEGGER Sandra
SUI
+13.20
97.23
41
MINSCH Carina
SUI
+13.29
97.78
42
ABPLANALP Brigitte
SUI
+13.61
99.74
43
KEMPF Valeria
SUI
+13.88
101.38
44
BRUNOLD Flurina
SUI
+13.97
101.93
45
AYMON Jeromie
SUI
+14.85
107.30
46
REY Melody
SUI
+16.36
116.52
47
ROESTI Nathalie
SUI
+17.01
120.48
48
KUENZ Katharina
SUI
+17.53
123.66
49
PHILIPONA Arabela
SUI
+17.82
125.43
50
GEESER Tanja
SUI
+18.24
127.99
51
SCHMID Carol
SUI
+19.75
137.20
52
FREI Anina
SUI
+21.36
147.03
53
HAEHLEN Gianna
SUI
+26.82
180.35
54
BACHMANN Caroline
SUI
+27.36
183.65
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
GERBER Samantha
SUI
GODLI Seraina
SUI
LUEDI Tina
SUI
CORNAZ Natalia
SUI
BALMER Simona
SUI
CHARBONNET Elisa
SUI
GREDIG Romana
SUI
TAVERNA Rosina
SUI
BUESSER Carmen
SUI
LUEDI Sanna
SUI
KAPPELER Leslie
SUI
DETTLING Andrea
SUI
GRAB Martina
SUI
KILPELAENAHO Eeva
FIN
ROMAR Tii-Maria
FIN
OLLIKKA Marika
FIN
Disqualified 1st run