Presented by
FIS Disciplines
Inside FIS
|
FIS TV
FIS 100
FIS Members
Presented by
Alpine Skiing
|
Home
Calendar & Results
Live Results
Athletes
More
Statistics
Standings / Medals / Trophies
Ranks & Positions
Places
Athletes
Positions
Medal Event Positions
Multiple Positions
Positions per nation
Competitions to position
Best position
Oldest / Youngest winner
Podium age
Biggest gap
Positions
Top 3, Top 6, Top 9 or Top 12 per place/year, discipline, category, nation, gender
Filter
Discipline
Cross-Country
Ski Jumping
Nordic Combined
Alpine Skiing
Freestyle
Snowboard
Speed Skiing
Grass Skiing
Telemark
Masters
Para Cross-Country
Para Alpine Skiing
Para Snowboard
Season
All
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
Category
Olympic Winter Games
World Championships
World Cup
Youth Olympic Winter Games
World Cup Qualification
World Cup Speed Event
FIS Junior World Ski Championships
Australian New Zealand Cup
Nor-Am Cup
Far East Cup
South American Cup
European Cup
European Cup Qualification
European Cup Speed Event
National Championships
FIS
FIS Qualification
Universiade
Asian Winter Games
Junior
National Junior Championships
National Junior Race
CIT
University
Children
Para Events
Disabled Athletes Events
Corporate
Nation Grand Prix
European Youth Olympic Festival
Exhibition
Training
Entry League FIS
Military and Police
Event
Select an event
Downhill
Slalom
Giant Slalom
Super G
Alpine Combined
Team Combined
Combined
Carving
Indoor
Team Parallel
KO Slalom
KO Giant Slalom
Parallel Giant Slalom
Parallel Slalom
Parallel
City Event
Gender
All
Women
Men
Athlete Nation
Place
Place Nation
Position
Podiums
Top 6
Top 9
Top 12
search
Date
Place
Nation
Disc.
Gender
Disc.
Gender
Position
Position
Rank 1
Rank 2
Rank 3
03-02-2024
Avoriaz
FRA
SL
W
SL
W
1.
GERMANE Dzenifera
LAT
2.
BRAENDLI Anuk
SUI
3.
OEHLUND Cornelia
SWE
24-01-2023
St. Anton
AUT
SL
W
SL
W
1.
ARONSSON ELFMAN Hanna
SWE
2.
MAECHLER Janine
SUI
3.
SOLA Beatrice
ITA
08-03-2022
Panorama
CAN
SL
W
SL
W
1.
LJUTIC Zrinka
CRO
2.
AICHER Emma
GER
3.
BOSTROEM MUSSENER Moa
SWE
10-03-2021
Bansko
BUL
SL
W
SL
W
1.
MATHIOU Sophie
ITA
2.
BOSTROEM MUSSENER Moa
SWE
3.
HURT A J
USA
20-02-2019
Val di Fassa
ITA
SL
W
SL
W
1.
HROVAT Meta
SLO
2.
DANIOTH Aline
SUI
3.
HAAKANSSON FERMBAECK Elsa
SWE
31-01-2018
Davos
SUI
SL
W
SL
W
1.
HROVAT Meta
SLO
2.
GRITSCH Franziska
AUT
3.
DANIOTH Aline
SUI
13-03-2017
Are
SWE
SL
W
SL
W
1.
RAST Camille
SUI
2.
NULLMEYER Ali
CAN
3.
MAIR Chiara
AUT
05-03-2016
Sochi/Rosa Khutor
RUS
SL
W
SL
W
1.
WILLIBALD Elisabeth
GER
2.
GALLHUBER Katharina
AUT
3.
HUBER Katharina
AUT
09-03-2015
Hafjell
NOR
SL
W
SL
W
1.
MOLTZAN Paula
USA
2.
SCHMOTZ Marlene
GER
3.
TRUPPE Katharina
AUT
28-02-2014
Jasna
SVK
SL
W
SL
W
1.
VLHOVA Petra
SVK
2.
SAEFVENBERG Charlotta
SWE
3.
WALLNER Marina
GER
21-02-2013
Mont St Anne
CAN
SL
W
SL
W
1.
FJAELLSTROEM Magdalena
SWE
2.
GISIN Michelle
SUI
3.
BAUD Adeline
FRA
01-03-2012
Roccaraso
ITA
SL
W
SL
W
1.
BRUNNER Stephanie
AUT
2.
GRASSL Paulina
SWE
3.
VLHOVA Petra
SVK
03-02-2011
Crans Montana
SUI
SL
W
SL
W
1.
DEPAULI Jessica
AUT
2.
SWENN-LARSSON Anna
SWE
3.
SHIFFRIN Mikaela
USA
01-02-2010
Les Planards
FRA
SL
W
SL
W
1.
GEIGER Christina
GER
2.
LOESETH Mona
NOR
3.
HECTOR Sara
SWE
01-03-2009
Garmisch-Partenkirchen
GER
SL
W
SL
W
1.
FEIERABEND Denise
SUI
2.
SCHILD Bernadette
AUT
3.
LOESETH Nina
NOR
28-02-2008
Formigal
ESP
SL
W
SL
W
1.
SCHILD Bernadette
AUT
2.
HANGL Celina
SUI
3.
NOENS Nastasia
FRA
11-03-2007
Flachau
AUT
SL
W
SL
W
1.
STUHEC Ilka
SLO
2.
DUERR Katharina
GER
3.
STRENG Simone
AUT
04-03-2006
Mt. St. Anne, QC
CAN
SL
W
SL
W
1.
PIETILAE-HOLMNER Maria
SWE
2.
TRIENDL Kathrin
AUT
3.
LOESETH Nina
NOR
25-02-2005
Bardonecchia
ITA
SL
W
SL
W
1.
ZAHROBSKA Sarka
CZE
2.
ZETTEL Kathrin
AUT
3.
JELUSIC Ana
CRO
15-02-2004
Maribor
SLO
SL
W
SL
W
1.
ZETTEL Kathrin
AUT
2.
FLEISS Nika
CRO
3.
ZAHROBSKA Sarka
CZE
07-03-2003
Montgenevre
FRA
SL
W
SL
W
1.
KIRCHGASSER Michaela
AUT
2.
JELUSIC Ana
CRO
3.
STIEGLER Resi
USA
01-03-2002
Sella Nevea
ITA
SL
W
SL
W
1.
ZUZULOVA Veronika
SVK
2.
RIESCH Maria
GER
3.
GINI Sandra
SUI
10-02-2001
Verbier
SUI
SL
W
SL
W
1.
SPONRING Christine
AUT
2.
BARMETTLER Maia
SUI
3.
PEZZEDI Emmi
ITA
26-02-2000
Lac Beauport, QC
CAN
SL
W
SL
W
1.
PAERSON Anja
SWE
2.
BRYDON Emily
CAN
3.
PEZZEDI Emmi
ITA
09-03-1999
Pra Loup/Le Sauze
FRA
SL
W
SL
W
1.
PAERSON Anja
SWE
2.
WOLF Stefanie
GER
3.
GOERGL Elisabeth
AUT
28-02-1998
Megeve/Chamonix/St. Gervais
FRA
SL
W
SL
W
1.
WOLF Stefanie
GER
2.
BERGMANN Monika
GER
3.
PAERSON Anja
SWE
28-02-1997
Schladming
AUT
SL
W
SL
W
1.
POUTIAINEN Tanja
FIN
2.
SCHLEPER Sarah
USA
3.
KAEYHKOE Pia
FIN
02-03-1996
Schwyz/Ybrig
SUI
SL
W
SL
W
1.
HAELLDAHL Sandra
SWE
2.
BERGMANN Monika
GER
3.
EGGER Sabine
AUT
18-03-1995
Voss
NOR
SL
W
SL
W
1.
OESTER Marlies
SUI
2.
ROTEN MEIER Karin
SUI
3.
LARSEN Cecilie Hagen
NOR
14-03-1994
Lake Placid, NY
USA
SL
W
SL
W
1.
PEQUEGNOT Laure
FRA
2.
RAGGL Barbara
AUT
3.
TURGEON Melanie
CAN
04-03-1993
Monte Campione/Colere
ITA
SL
W
SL
W
1.
GALLIZIO Morena
ITA
2.
GOETSCHL Renate
AUT
3.
HROVAT Urska
SLO
29-02-1992
Maribor
SLO
SL
W
SL
W
1.
HROVAT Urska
SLO
2.
PASCAL Christel
FRA
3.
ROZSA Edith
CAN
14-04-1991
Geilo/Hemsedal
NOR
SL
W
SL
W
1.
HROVAT Urska
JUG
2.
GALLIZIO Morena
ITA
3.
PANZANINI Sabina
ITA
24-03-1990
Zinal
SUI
SL
W
SL
W
1.
NEUENSCHWANDER Katrin
SUI
2.
BARNIER Anouk
FRA
3.
COBERGER Annelise
NZL
07-04-1989
Aleyska, AK
USA
SL
W
SL
W
1.
ZINGRE-GRAF Gabriela
SUI
2.
LA FOUNTAINE Gibson
USA
3.
LIEB Manuela
AUT
31-01-1988
Madonna di Campiglio
ITA
SL
W
SL
W
1.
OBERHOFER Renate
ITA
2.
HUNT Tanis
USA
3.
ANSANAY ALEX Raymonde
FRA
21-03-1987
Saelen
SWE
SL
W
SL
W
1.
STOECKL Ingrid
AUT
2.
VOELKER Heidi
USA
3.
SCHMIDINGER Kimberly
USA
22-02-1986
Bad Kleinkirchheim
AUT
SL
W
SL
W
1.
HARTMANN Christa
AUT
2.
MEDZIHRADSKA Lucia
SVK
3.
EDER Birgit
AUT
03-03-1985
Jasna
CZE
SL
W
SL
W
1.
WACHTER Anita
AUT
2.
ZURBRIGGEN Heidi
SUI
3.
BOURNISSEN Chantal
SUI
03-03-1984
Sugarloaf, ME
USA
SL
W
SL
W
1.
MAIERHOFER Monika
AUT
2.
MERIGHETTI Nicoletta
ITA
3.
SAREC Veronika
JUG
05-02-1983
Sestriere
ITA
SL
W
SL
W
1.
STEVENIN Fulvia
ITA
2.
MARASOVA Alexandra
CZE
3.
LADSTAETTER Ida
AUT
06-03-1982
Auron
FRA
SL
W
SL
W
1.
LESKOVSEK Andreja
JUG
2.
HESS Monika
SUI
3.
PELKONEN Minna
FIN
3.
PROBST Alexandra
AUT
show more